Чт, 2019-06-20, 09:03:44 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua

Каталог статей

Головна » Статті » Пам'ятки для населення

ОБЕРЕЖНО: ЗМІЇ НА ЗАКАРПАТТІ!

    Спека на Закарпатті спонукає більшість мешканців, принаймні у вихідні, тікати від пекучого сонця з сім’єю та друзями кудись подалі. Чимало закарпатців із-поміж варіантів відпочинку обирають пікнік чи прогулянку лісом, щоб там не було багато людей.  Однак, тікаючи подалі від цивілізації, не слід забувати про вірогідну небезпеку,     Зокрема, якщо мова йде про лісисту місцевість, то пам’ятайте, хоча Закарпаття і не славиться великою кількістю видів отруйних змій, все ж один, а саме гадюка звичайна, у нас таки водиться. яка може там чатувати.

ПЕРША НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА

    При укусі змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко.

    Насамперед, потрібно встановити, чи дійсно є привід для занепокоєння. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) – ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1-1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин.

СИМПТОМИ

    У місці попадання отрути спочатку відчувається сверблячка, а через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болять лімфатичні вузли.

    Зазвичай, картина отруєння цим вичерпується, але в ряді випадків захворювання протікає більш тяжко. Хворий блідне та відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і навіть непритомність. Проте вже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно із закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби. Іноді в місці укусу (і по ходу судин) виникають геморагічні пухирі з кров`янистим вмістом, що залишають після себе виразки, що не заживають впродовж тижня.

ДОПОМОГА

    З укушеного місця необхідно якомога швидше відсмоктати отруту. Тому, хто це робить, потрібно відразу ж його випльовувати. У тому випадку, якщо на губах у людини, яка надає допомогу, є ранки і хворобливі виразки, то цього робити не варто. У такому випадку отруєння швидко перейде до самого рятувальника. За допомогою такої процедури можна видалити близько 60 % випущеної отрути змії.

    Надана подібним чином перша медична допомога здатна врятувати життя тому, хто постраждав від укусу змії. Вся процедура триває не менше 20 хвилин, проте саме за такий час можна видалити максимально можливу кількість отрути з рани. Після того ранку обробляють зеленкою. Можна використовувати й те, що є під рукою в аптечці туриста – спирт, йод тощо.

    Вкушеній людині необхідно дати, якщо є така можливість, гарячий чай або каву. Алкогольних напоїв давати не можна. Якщо кровоносну систему наситити рідиною, що не містить спирту, то вона допоможе послабити токсичну дію на організм отрути при укусі змії.

    Постраждалому наполегливо рекомендується прийняти заспокійливий препарат. Це дозволить уникнути паніки, яку здатний створити навколо себе сам же вкушений. А паніка може стати серйозною перешкодою для правильного надання першої медичної допомоги. Особливо необхідно дати заспокійливе, якщо відмічено прискорення серцебиття і прискорення пульсу.

ПРОФІЛАКТИКА

    Моральна підтримка також вкрай необхідна постраждалій людині, адже її відразу будуть мучити думки про смерть, що цілком нормально для такого стану. Після укусів змії можуть навіть початися галюцинації і бачення. Хворого потрібно зуміти переконати в тому, що одужання неминуче, що все обійдеться. При цьому необхідно якомога швидше знайти медичний заклад, куди потрібно довезти хворого. У медичних установах одразу зможуть дати протиотруту у вигляді протизміїної сиворотки. Поки ви будете транспортувати хворого до лікарні, необхідно повністю знерухомити ту кінцівку, яка була уражена.    

    Найкраще знати, як можна уникнути подібної ситуації.

1. Змію не можна турбувати – просто так вона не нападе на людину.

2. Якщо ви прогулюється з будь-якою метою там, де можуть водитися змії – відтворюйте якомога більше галасу: візьміть палицю і водіть нею по траві, пошарудіть ногами.

3. Взуття має бути високим, щільним.

4. Забороняйте дітям досліджувати норки або щілини, лазити в тріщини, перетягувати колоди або величезні камені, під якими, зазвичай, водяться змії.

5. Якщо ви побачили змію, то замріть і почекайте, поки вона сама відповзе.

6. Не можна повертатися до плазуна спиною, не можна виставляти перед собою руки.

7. Якщо змія заважає пройти по дорозі, обійдіть її самі – не змушуйте її піти першою.

8. Якщо ви побачили змію, знайте: поблизу можуть бути й інші.

9. Не наближайтеся до "мертвих" змій – можливо, вони просто сплять.

    Тому для тих, хто полюбляє відпочивати на природі, проводити час з компаніями на пікніках радимо бути обачними і обережними. Пам’ятайте: ознайомлений – значить озброєний!

 

Матеріал підготувала методист Просяник Н.

Категорія: Пам'ятки для населення | Додав: Макс (2014-06-13)
Переглядів: 1824 | Рейтинг: 0.0/0