Чт, 2019-06-20, 08:52:38 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua

Каталог статей

Головна » Статті » Пам'ятки

НЕБЕЗПЕКА ЦВІЛІ ТА ЗАСОБИ БОРОТЬБИ З НЕЮ!

      Цвіль супроводжує людину весь період еволюції. У питанні виживання і пристосованість до навколишнього світу цвіль пішла далеко вперед людини. 

    Цвіль – це особливий вид грибів, які активно увійшли у наше життя. Її спори живуть у повітрі будь-якого приміщення і найсприятливішими умовами для себе вважають підвищену вологість, температуру повітря в приміщенні +20-30°С, погану вентиляцію і бруд.

      Медики застерігають – цвіль це підступний ворог нашого здоров’я. Її спори, потрапляючи в організм, викликають безліч захворювань – від бронхіальної астми до діатезу.

    Для того, щоб цвіль не поселилася у вашій квартирі, спеціалісти радять дотримуватись простих порад:

1. Нехай у вашому домі буде тепло і сухо.

2. Не ставте меблі впритул до стін, інакше на ній може з’явитися конденсат, і, як наслідок, − пліснява.

3. Частіше провітрюйте кімнати, особливо ванну.

4. При ремонті передбачте хорошу вентиляцію санвузла.

5. Не зловживайте зволоженням повітря: білизна, що сохне в кімнаті і погано закриті крани сприятимуть росту цвілі.

6. Добре просушуйте одяг, перш ніж вішати його у шафу.

7. Знизити вологість можна за допомогою кондиціонера. Однак і сам кондиціонер може стати джерелом грибків. Тому, при його купівлі, зверніть увагу чи є в його фільтрах просочення або інші технології, що не дозволять рости цвілі. Функція очищення повітря, якою оснащені сучасні моделі, теж не буде зайвою.

8. Пам’ятайте, що ґрунт кімнатних рослин може стати джерелом росту цвілі.

9. Не купуйте м’які меблі, матраци та подушки, заповнені каучуком. Від поту на них може з’явитись цвіль.

10. Під час ремонту обробіть кути стін і затемнені місця спеціальним фунгістичним (протигрибковим) розчином.

      Якщо ж  ви помітили в своїй оселі перші ознаки цвілі не панікуйте і скористайтесь наступними порадами спеціалістів.

Заходи боротьби з цвіллю:

1. Особливо уразливим для цвілі серед продуктів харчування є хліб. Захистити його можна так: беремо ватний тампон, капаємо на нього 5-7 крапель йоду, кладемо в пробірку, затикаємо чистим ватним тампоном, і кладемо її в пакет з хлібом. Пакет щільно зав’язуємо. У такому стані хліб може зберігатись неушкодженим близько тижня.

2. Щоб захистити холодильник і хлібницю − протріть їх поверхні розчином питної соди у розрахунку 1 ч.л. на склянку води, потім обробіть розчином харчового оцту. Таку маніпуляцію доцільно проводити не рідше 1 разу на тиждень.

3. Також  після обробки розчином соди та оцту можна використати шкірку лимона. ЇЇ доцільно покласти у кутки хлібниці. Цей простий засіб допоможе позбавитись і від плісняви, і від неприємного запаху. Цю ж дію матиме активоване вугілля.

4. Зберігати хліб можна і в холодильнику . Хлібину розрізають на шматки. Запаковують у поліетилен та заморожують у морозильній камері при температурі нижче - 18°С. При потребі достають необхідну кількість хліба розморожують при кімнатній температурі близько 2-х годин.

5. З цвіллю на стінах спеціалісти радять боротися так:

1) У першу чергу металевою щіткою максимально можливо видаляються сліди грибків, цвілі. При цьому необхідно обов’язково захистити органи дихання. У випадку сильного ураження (біокорозії) потрібно видалити шари шпаклівки або штукатурки, які слабко тримаються. Тобто поверхню необхідно очистити до твердого тіла, видаливши всі сліди біокорозії. Вологі ділянки – висушити. На другому етапі проводять обробку підготовленої поверхні спеціальними фунгістичними (протигрибковими) препаратами. Зазвичай вони готові до застосування і не потребують розведення водою. Їх потрібно нанести на суху поверхню кистю або фарборозпилювачем. Через 4-6 годин вже оброблену поверхню потрібно знову зачистити, промити водою, ретельно висушити – і знову нанести антицвілевий засіб. Через 24 години поверхню можна покривати лакофарбовими матеріалами і обклеювати шпалерами.

2) Якщо плями на стінах ще не прийняли гігантських розмірів, їх можна обробити перекисом водню.

3) Обробити стіни можна приготовленим розчином 10 л води і 1 кг мідного купоросу або 10 л води і 0,5 кг купоросу з додаванням 2 л оцтової кислоти. Але пам’ятайте, що розчин мідного купоросу є отруйним.

6. Щоб вивести цвіль з одягу радять:

1) При виведенні цвілі з бавовняної тканини необхідно посипати пляму шаром порошкоподібної сухої крейди, зверху покласти паперову серветку і попрасувати теплою праскою.

2) З білої тканини плями цвілі видаляють перекисом водню. Для цього тканину кілька разів змочують перекисом водню, потім перуть і ретельно прополіскують річ у теплій воді.

7. Для того, щоб цвіль і затхлість не завелися у вашій шафі:

1) Обов’язково робіть генеральне прибирання у шафі. Для цього вийміть всі речі з полиць, дайте шафі постояти з відкритими дверцятами. Потім заново складіть речі.

2) Верхній одяг, який перебував у шафі тривалий час, необхідно у теплу сонячну погоду вивішувати на балконі.

3) Ні в якому разі не можна класти у шафу недостатньо просушені і погано прасовані речі.

4) Не рекомендується ховати у шафу брудний одяг, так як на ньому можуть знаходитись спори цвілі.

Сподіваємось, що ці нехитрі поради допоможуть вам уникнути неприємностей, пов’язаних із цвіллю.

Матеріал підготував начальник циклу практичної підготовки обласних та м. Ужгород курсів, майор служби цивільного захисту Батрак С.Л.
 

Категорія: Пам'ятки | Додав: Настя25 (2014-04-07)
Переглядів: 2443 | Рейтинг: 0.0/0