Чт, 2019-06-20, 09:19:50 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua

Каталог статей

Головна » Статті » Пам'ятки

Дії при сходженні лавин
         Лавини бувають , а саме:
- сухі лавини - утворюються після сильних снігопадів при низькій температурі. Швидкість їхнього руху  максимальна серед усіх видів лавин - від 70 до 125 метрів на секунду;
- вологі (мокрі) лавини - утворюються при сході зимового або весняного снігу, або ж при постійній зміні температури - від морозу до тепла. Швидкість цих лавин менша, ніж швидкість сходу сухих лавин, але вологі лавини значно небезпечніші. Все через сильну щільність лавин, адже після сходу сніг за кілька секунд кристалізується до стану льоду. Людина, що під ним опинилася, навіть будучи живою, не може пробити цю товщу льоду над головою;  
- снігові дошки - найпідступніший вид лавин. Це настил, не скріплений з нижніми шарами снігу. Як правило, вони виникають у період різкого похолодання після снігопадів, навіть незначних. Небезпека сходу лавин залежить від кута схилу в градусах:  0-15 градусів - потенційно небезпечні схили. Можливі рідкісні надмокрі лавини і водосніжні потоки;  15-25 градусів - нечасті лавини. Можливі мокрі і надмокрі лавини;  24-45 градусів - основний діапазон сходу снігових лавин;  45-60 градусів - лавини з високим ступенем повторюваності;  60-90 градусів - утворення лавин малоймовірне.
       Снігові лавини - як "передбачити" небезпеку
       Потрібно спершу звернути увагу на схил гори. 
     Свідченням регулярного сходу лавин з мокрого снігу є характерні вали, які складаються з каменів, дерну, частин дерев, трави. При неможливості зміни маршруту радимо перетинати потенційно небезпечні схили в їхній верхній частині. Робити все це потрібно зі страховкою для коротких ділянок, а протяжні ділянки переходьте по одному з обов'язковим використанням лавинного шнура. Під час катання в горах у жодному разі не можна кататися в навушниках з музикою, адже ви не почуєте гул від сходження снігового покриву. А це ж додатковий час, який може стати для вас рятівним. Кататися поза трасами потрібно з досвідченими гідами, групами (небезпечні лавинні ділянки потрібно проїжджати одному в зоні видимості, коли інші залишаються в безпечній зоні).
 Снігові лавини - дії під час сходження лавин
       Пам'ятайте, паніка - це ваш смертельний ворог. Різко збільшити швидкість руху і пологої дугою піти в найближчу безпечну сторону - адже не на всіх ділянках гори кількість снігу сходить однакова. Стрибок вліво або вправо - і ви врятовані.  
       Якщо піти від лавини не вдалося, потрібно відразу ж позбутися рюкзака, лиж і палиць, борда. За допомогою плавальних рухів постарайтеся залишитися на поверхні лавини.
       Після зупинки лавини потрібно максимально розсунути руками сніг біля обличчя, зробивши «повітряний мішок», захищаючи руками грудну клітку, щоб при змерзанні снігу зберегти її рухливість.  
       Потрібно знайти, якщо це можливо, найпрозорішу ділянку снігу і спробувати туди пробитися. Якщо не видно просвітів, то потрібно визначити напрямок "верх-низ" і пробитися нагору. Кричати для привертання уваги слід тільки в тому випадку, якщо голова не перебуває в масі лавини, щоб уникнути потрапляння снігу в дихальні шляхи. Снігові лавини - як допомогти людині.
      Приблизно та максимально швидко визначити місце, де ви бачили людину востаннє, і простежити лінію руху лавини. Негайно повідомити рятувальникам і почати пошук, не втрачаючи ні секунди.  
     Також потрібно стерегтися повторного сходу лавини. Необхідно поставити спостерігача, який встигне вас попередити. Тут і знадобиться необхідне спорядження: лавинний датчик, щуп, лопата. Щупом також може служити лижна палиця, гілка, все, що буде під рукою.  
     Пам’ятайте, що дотримання основних заходів лавинної безпеки під час відпочинку в горах, допоможе вам уберегтися від нещасних випадків та загибелі.  


 
Викладч обласних курсів Чінчевич С.О.
Категорія: Пам'ятки | Додав: Настя25 (2013-12-24)
Переглядів: 3315 | Рейтинг: 0.0/0