Чт, 2019-06-20, 09:53:33 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua

Каталог статей

Головна » Статті » Пам'ятки

Чому організм може переохолодитися?
     Якщо переохолодження тіла триває, то можна втратити свідомість, відбудеться зупинка серця і дихання. Швидше за все відбувається переохолодження в холодній воді. 
        При температурі води 15 ° C, наприклад, людина протримається не більше 6 годин. Взимку і ранньою весною небезпека отримати переохолодження і всі йогонаслідки, можна внаслідок необережності на покритих льодом водоймах. Дуже небезпечно виходити на лід, коли невідома його міцність, під час відлиг. Ступені переохолодження організму. Ступені переохолодження розрізняються по мірі тяжкості. Легкий ступінь переохолодження виникає, якщо температура тіла знижується до 32-34 градусів. Шкірні покриви здобувають бліде забарвлення, з'являються озноб, утруднення мови, "гусяча шкіра". Артеріальний тиск залишається нормальним, якщо підвищується, то незначно. При легкому переохолодженні вже можливі обмороження різних ділянок тіла, 1-2 ступеня. Середній ступінь переохолодження тягне за собою пониження температури тіла до 29-32 градусів. Пульс при цьому значно сповільнюється – до 50 ударів на хвилину. Шкіра стає синюшною, на дотик холодною. Знижується артеріальний тиск, а дихання стає поверхневим і нечастим. Часто при переохолодженні середньої тяжкості нападає раптова сонливість. Дозволяти спати в таких умовах категоричноне можна, тому що вироблення енергії під час сну знижується, людина в такому стані може загинути. Можливі обмороження 1-4 ступеня. При важкому ступені переохолодження температура тіла знижується до 31 градуса. Людина вже втрачає свідомість, пульссповільнюється до 36 ударів на хвилину. Часто виникають судоми і блювота. Дихання стає зовсім рідкісним. Відбувається гостре кисневе голодування головного мозку. Обмороження при цьому ступені переохолодження дуже важкі, і якщо не надати негайну допомогу, настане задубіння і смерть. Перша медична допомога при переохолодженніполягає в припиненні впливу холоду на організм людини. Для цього потерпілого необхідно занести в тепле приміщення або, якщо це неможливо зробити , укласти в захищеному від вітру та опадів місці. Потрібно відразу ж позбутисявід мокрого одягу, після цього хворого слід загорнути в суху білизну або ковдру. Якщо людина перебуває у свідомості , необхідно дати їй випити тепле молоко, морс, воду або чай. При загальному переохолодженні бажано прийняти ванну спочатку з теплою водою, а потім більш гарячою, але не вище 40 градусів. Після водних процедур потерпілого укладають в зігріту постіль і обкладають грілками або пляшками з гарячою водою. Якщо людина знаходиться у несвідомому стані необхідно контролювати наявність дихання і пульсу. За їх відсутності – негайно приступати до непрямого масажу серця і штучного дихання.
         Після надання першої медичної допомоги, постраждалого повинен оглянути лікар, навіть якщо на перший погляд його стан задовільний. Деякі ускладнення може виявити лише лікар. Що не можна робити при переохолодженні. Щоб не завдати ще більшої шкоди , не можна давати хворому кави і спиртних напоїв. Не рекомендується поміщати людину в гарячу воду без попереднього зігрівання. 
       При переохолодженні заборонено інтенсивно розтирати шкірні покриви снігом, маслом, спиртовмісними рідинами або просто сухими руками, а також проколювати пухирі, що утворилися на місці обморожень. Для обігріву потерпілого не можна використовувати відкритий вогонь. Використання цих методів призводить до різкого перепаду температур, що загрожує пошкодженням дрібних капілярів, появою внутрішніх крововиливів та інших, не менш важких ускладнень. Зазвичай переохолодження організму безслідно не проходить, адже захисні сили організму від перенесеного стресу знижуються.
        При переохолодженні організму будь-якого ступеня тяжкості створюються сприятливі умови для прояву гострих респіраторних захворювань. Найсерйознішим наслідком переохолодження можна вважати відмороження частин тіла і кінцівок.
       Намагайтеся попередити переохолодження, ніж страждати потім від його наслідків.Профілактика переохолоджень: Діти повинні гуляти в досить просторому і підібраному по сезону одязі. Не рекомендується зав'язувати рот і ніс шарфом, щоб не піддавати шкіру обличчя впливу вологого і холодного повітря. Рукавички та шкарпетки обов'язково повинні бути сухими.
      У морозні дні дитині необхідно кожні 15-20 хвилин заходити в тепле приміщення, щоб зігрітися. Дорослим завжди необхідно користуватися шарфом, шапкою і рукавицями. Не можна виходити на мороз із вологим волоссям. У холодну морозну погоду потрібно одягатися багатошарово - між шарами одягу тепло утримується за рахунок повітря. Металеві прикраси на морозі носити не рекомендується, виникає ризик переохолодження ділянок шкіри, які стикаються з металом. Відкриті ділянки тіла потрібно обробити спеціальним зимовим кремом. Треба перевірити, щоб у ньому був невеликий вміст вологи. Якщо такого спеціального крему немає, не застосовуйте ніякий. При сильних морозах косметикою перед виходом на вулицю бажано не користуватися менш ніж за три години.  
      Голодний шлунок не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом. Алкоголь в крові сприяє переохолодженню, викликаючи велику втрату тепла, одночасно створюючи помилковий ефект зігрівання організму зсередини.      Куріння на морозі робить більш уразливими кінцівки, тому що зменшує циркуляцію крові в ногах і руках.  
     Як тільки кінцівки почали замерзати, негайно ж починайте рухати ними, не дозволяючи їм мерзнути, інакше переохолодження посилиться, і пізніше рухи стануть хворобливими і виявляться значні пошкодження шкіри.      

 
Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Дрессер О.І.
Категорія: Пам'ятки | Додав: Настя25 (2014-02-11)
Переглядів: 761 | Рейтинг: 0.0/0