Чт, 2019-06-20, 09:32:37 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua
Головна » 2013 » Грудень » 17 » Обережно: тонкий лід!
13:02:47
Обережно: тонкий лід!
Запам'ятайте! Лід може підвести нас восени, взимку і навесні. 
      Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини.
         Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший. Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 5-7 см. 
     Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані. При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см. 
Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайтеся про товщину або міцність льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов'язково легкого, який ви вільно можете тримати в руці. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то вихід на лід забороняється. Не дозволяється перевіряти міцність льоду ударами ніг. Міцним льодом вважається прозорий лід з синюватим або зеленуватим відтінком при товщині 12 см.
 Ніколи не перевіряйте товщину льоду ударами ніг!
       Під час руху по льоду будьте обережні, уважно стежте за його поверхнею, обходьте небезпечні і підозрілі місця та ділянки з вмерзлими в лід кущами, травою і очеретом. 
      Обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу, – під снігом лід завжди тонший. Обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря. 
     Особливу обережність проявляйте у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Тонкий лід і там, де б'ють ключі або струмок впадає в річку. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупиніться і повертайтеся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.Під час групового переходу по льоду необхідно рухатись на відстані 5-6 метрів один від одного і уважно стежити за тим, хто іде попереду.Переходити водойми на лижах дозволяється тільки після того, як переконались в міцності льоду. З метою забезпечення безпеки при пересуванні на лижах по льоду необхідно відстебнути кріплення лиж (щоб у крайньому випадку швидко від них позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочити його на мотузці на 2-3 метра позаду. 
        Кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних катках. Суворо забороняється кататися на льоду без нагляду дорослих, або самостійно виходити на лід. 
    Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся. Не біжіть, а виходьте повільно, не відриваючи ступні від льоду. Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній водіУ людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання. 
У випадку, якщо ви все ж провалилися під лід:
- якщо ви провалилися на льоду річки або озера не піддавайтеся паніці, широко розкиньте руки по краям пролому та утримуйтеся на плаву, уникаючи занурення з головою;
- кличте на допомогу, дійте рішуче й не лякайтеся, тисячі людей провалювалися і врятувалися;
- намагайтеся не обламувати край льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми й по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне — пристосовувати своє тіло, щоб воно займало найбільшу площу опори;-         вибравшись із льодового пролому, перекочуйтесяся і відповзайте в той бік, звідки ви прийшли, де міцність льоду вже відома. 
Якщо ви впевнені, що зможете (чи готові) врятувати людину, то:
Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя це почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, вам необхідно:
-  покликати (якщо це можливо) на допомогу дорослих;
- знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
- оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього;
- крикніть, що ви йдете на допомогу;
- наближайтеся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки; підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру, драбину, жердини та ін.;
- лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, треба повільно просуватися до потерпілого на відстань, що дозволяє подати йому мотузку, пояс або багор;
- обговорити свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ви будете його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
- не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне, потім відповзи назад і поступово витягни на лід потерпілого;
-   витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.
       У місцях, де є промоїни чи битий лід, використовуються спеціальні засоби – рятувальні шлюпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою кішки та багра. Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2—3 чоловіки лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо.

Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку. Отже, будьте обережними, не ризикуй своїм життям! Не виходьте на лід без дорослих! 

Начальник обласних та м. Ужгород курсів  Чегіль В.В.
Переглядів: 430 | Додав: Настя25 | Рейтинг: 0.0/0