Чт, 2019-06-20, 09:49:27 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua
Головна » 2013 » Жовтень » 21 » НЕБЕЗПЕКА ОСІННІХ ВІРУСІВ
12:23:46
НЕБЕЗПЕКА ОСІННІХ ВІРУСІВ
        Виявляється, восени на нас чекає дві головні небезпеки. В цей час імунітет складає іспит на міцність: йому потрібно працювати вже не у розслабленому літньому режимі, а входити в режим «підвищеної бойової готовності». Щоб підтримувати тонус організму, його обмін речовин в умовах похолодання і давати відсіч «екзаменаторам» – вірусам і бактеріям, які вже прокидаються як зовні, так і усередині нас. 
                             Які віруси підстерігають нас?                  
         Аденовірусна інфекція. Викликається аденовірусом. Він вражає слизові оболонки дихальних шляхів, очей, кишечника, а також лімфовузли. Перші симптоми проявляються через 4-5 дні після контакту з хворим. Температура, головний біль мало турбують. Показники термометри рідко перевищують до 37,8 °С. Турбують запалення слизової оболонки очей (кон’юнктивіт), причому супроводжуються відчуттям чужорідного тіла в оці, почервонінням і набряком повік, вранці їх неможливо відкрити через «плівку», яка заліплює очі, а також дертя у горлі, болі в животі й пронос (через враженних інфекцією лімфовузлів кишечника). Захворювання триває 10-14 днів.  
         Щоб полегшити стан, застосовують протиалергійні засоби. Хоча алергії й немає, але вони допомагають знизити чутливість до вірусу, полівітамінні препарати. Жарознижуючі потрібні рідко, оскільки висока лихоманка зазвичай не буває. У очі потрібно закапувати 0,5% розчин дезоксирибонуклеази по 3-4 краплі через кожні 2-3 години. Вона пригальмовує розвиток аденовірусу. Лікування має відбуватися під контролем дільничного терапевта.   
      Передається повітряно-крапельним шляхом, через дихання хворої людини. Тому, щоб не захворіти, перед кожним виходом на вулицю потрібно змащувати слизову оболонку носа оксоліновою маззю або бальзамом в’єтнамської зірочки, а прийшовши в приміщення, додому, промивати ніс теплою водою, а очі – краплями (штучною сльозою). Той, хто одужав, ще може мати інфекцію, тому з’являтися у колективі йому можна не раніше двох тижнів від початку захворювання. 
    Риновірусна інфекція. Викликається риновірусом. Найбільше він вражає слизову оболонку носа. Захворювання починається через 2-3 дні з моменту контакту з хворим, раптово сильно закладає носа. Нежить такий сильний, що шкіра носа робиться гарячою. Температура підвищується рідко. Тривалість захворювання – 3-5 днів.    
       Головне у лікуванні риновірусної інфекції – боротьба з нежиттю. Необхідно 2-3 рази на день закапувати ніс судинозвужувальними краплями на основі нафазоліну, ксилометазоліну, оксиметазоліну. Але якщо дитина алергік, нежить буде сильніший, тоді до судинозвужувальних крапель потрібно додати протиалергійні краплі в ніс на основі гормонів, наприклад беклометазону, флутиказону. 
   Цей вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Отже, щоб не захворіти, потрібно дотримуватися таких же рекомендацій, як і для аденовірусної інфекції.          
     Парагрип. Вірус парагрипу вражає дихальні шляхи – від носа до бронхів. Перші симптоми починаються через 3-4 дні після контакту з хворим. Поступово підвищується температура – до 37,5-38°С, з’являється нежить, невелике дертя в горлі і сухий кашель. У важких випадках кашель може викликати спазм дихальних шляхів, особливо гортані. Цей стан називають помилковим крупом, (дійсний круп розвивається при дифтерії). Через ослаблення вірусом імунітету можуть виникнути гнійні ускладнення – ангіна, гайморит, отит, пневмонія. Тривалість захворювання – 7-10 днів.         
       Для лікування застосовують традиційні жарознижуючі препарати, краплі в ніс, ліки проти кашлю. Більшість хворих лікуються вдома, під наглядом дільничного терапевта (сімейного лікаря). Якщо ж виникає ускладнення, потрібно терміново викликати невідкладну «допомогу»: круп – це стан, небезпечний для життя. Якщо медиків поряд немає, доведеться діяти самостійно: при крупі допоможуть інгаляції з розчином еуфеліну, протиалергійні засоби, які заспокоюють і розслабляють бронхи, аерозолі, аналогічні до тих, які застосовують при астмі на основі сальбутамолу. Паралельно до них потрібно застосовувати відволікаючу терапію – покласти ноги в гарячу воду, рефлекторно гортань, бронхи можуть розслабитися.          
       Респіраторно-синцитіальний вірус. Викликає ГРВІ, при якому в основному вражаються бронхи. Захворювання починається поступово, через 3-7 днів з дня контакту з хворим. Температура підвищується максимально до 37,2 або залишається нормальною. Важке дихання носом, хоча виділень з носа мало. Горло червоніє. Примітна ознака цієї інфекції – свистячий кашель на тлі задишки, як при нападі бронхіальної астми. У легенях відчутні хрипи. Через 3-7 днів лікування симптоми минають. Основна увага в лікуванні – боротьба зі спазмом бронхів: при парагрипі вони такі ж, як і при розвитку крупу.         
Пам’ятайте: ваше здоров’я – у ваших руках.
 Дрессер О.І.      
методист методичного кабінету 
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатськоїобласті
Переглядів: 212 | Додав: Настя25 | Рейтинг: 0.0/0