Сб, 2018-11-17, 12:43:31 | 
RSS

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                      
        88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Верещагіна, 18, 
тел/факс: (0312) 660467, 673384, факс 673284,e-mail: nmc.zakarpattya@mns.gov.ua

Каталог статей

Головна » Статті » Пам'ятки для підприємств, організацій, установ

Що таке шляхи евакуації?
Що таке шляхи евакуації?
ШЛЯХ ЕВАКУАЦІЇ — це безпечний для руху людей шлях, який веде до евакуаційного виходу.
ЕВАКУАЦІЙНИЙ ВИХІД — це вихід з будинку (споруди) безпосередньо назовні або вихід із приміщення, який веде назовні, до коридору чи сходової клітки безпосередньо або через суміжне приміщення.Згідно з п. 5.9 ДБН В 1.1.7.-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва», виходи відносяться до евакуаційних, якщо вони ведуть з приміщень:першого поверху назовні безпосередньо або через коридор, вестибюль (фойє), сходову клітку;будь-якого надземного поверху, крім першого, через коридор, хол, фойє до сходової клітки або сходів типу С3, безпосередньо до сходової клітки або сходів типу С3;цокольного, підвального, підземного поверхів — назовні безпосередньо, через сходову клітку або через коридор, який веде до сходової клітки, що має вихід назовні безпосередньо або ізольований від вище розташованих поверхів.  

 
Барикади на шляху до порятунку
   На фото 1 ми бачимо типове порушення п. 4.3.1 Правил пожежної безпеки в Україні, в якому йдеться про те що, евакуаційні шляхи та виходи повинні утримуватися вільними, нічим не захаращуватися та в разі виникнення пожежі забезпечувати безпеку під час евакуації всіх людей, які перебувають у приміщеннях будівель і споруд. Не треба бути спеціалістом, щоб зрозуміти, що евакуюватися такими сходами, як на фото, люди не зможуть. Крім того, всім відомо що у разі виникнення пожежі або задимлення в людей виникає паніка, під час якої навіть найкмітливіша людина може не зорієнтуватися у ситуації. За умов задимленості дуже важко пересуватися сходами, а якщо вони ще й захаращені, то виникає велика небезпека для працівників підприємства, на якому сталася пожежа.За даними інспекторських перевірок, близько 40 % усіх порушень правил пожежної безпеки стосується саме шляхів евакуації. Захаращеність під’їздів майном стала вже типовим явищем. А це — і старі меблі, і макулатура, і залишки ремонтних матеріалів, серед яких трапляються легкозаймисті лаки, фарби, розчинники... Такі нагромадження і стають осередками швидкого займання, а крім того, становлять потенційну перешкоду під час евакуації у разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації.Прикро, що усвідомлення справжньої небезпеки таких «нагромаджень» приходить лише тоді, коли люди самі стають жертвами або свідками трагічних випадків та їх наслідків. На фото 2 ми бачимо типовий приклад описаного вище, що є порушенням п. 4.3.11 Правил пожежної безпеки в Україні, в якому йдеться про те, що категорично забороняється захаращувати шляхи евакуації (коридори, проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, різними матеріалами та готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативної ширини проходу. На фото 3 ми бачимо двері запасного евакуаційного виходу з будинку, підперті сміттєвим контейнером. Крім того, що це є грубим порушенням санітарних, гігієнічних норм та норм пожежної безпеки, таке зухвале недбальство комунальників стане перешкодою під час евакуації працівників. До того ж такі смітники дуже часто самі стають осередками займання. 

 
    Щоб концерт не завершився бідою 
Типова ситуація для закладів громадського харчування та розважальних закладів. Сучасний стильний інтер’єр, оригінальні дизайнерські рішення та дорогі оздоблення. Проте чи можна «маскувати» двері запасних виходів?!!За декорацією на фото 4 знаходиться евакуаційний вихід. Але чи зможе розслаблений відвідувач, особливо в нетверезому стані, під час пожежі здогадатися про те, що його порятунок знаходиться за цією завісою? Уявімо ситуацію, що він все-таки здогадався (або йому підказали): у надії на порятунок він відсуває завісу, кличе за собою інших відвідувачів закладу, атам … купа різного непотребу (фото 5), яка може стати предметом травмування або навіть загибелі людини. Крім того двері, які ведуть до порятунку, зачинені на замок, ключі від якого знаходяться вже у зоні пожежі… Відповідно до п. 4.3.9 Правил пожежної безпеки в Україні у готелях, театрально-видовищних, лікувальних закладах, приміщеннях інших громадських і допоміжних будівель, де можуть перебувати одночасно більше 100 осіб, у виробничих приміщеннях без природного освітлення за наявності більше 50 працівників (або якщо площа приміщення перевищує 150 кв. м),евакуаційні виходи повинні бути позначені світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або такими, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення. Світлові покажчики «Вихід» повинні постійно бути справними.Згадайте найбільшу за кількістю жертв в пострадянській Росії пожежу в клубі «Хромая Лошадь» (м. Перм). Лише за 3 хвилини загинуло 156 осіб через невідповідність нормам та правилам улаштування шляхів евакуації. Відповідно до основної версії, місцем займання став декор стелі із вербних гілочок та полотна. Ведучий шоу-програми, який помітив пожежу, закликав відвідувачів залишити приміщення, проте евакуація ускладнилася через відсутність нормативної кількості евакуаційних виходів, меблі на шляху та вузький дверний отвір, другу стулку дверей якого через паніку та тисняву невстигли відчинити. Швидкому розповсюдженню вогню допоміг пінопласт та пластикове оздоблення стін на шляхах евакуації. Пластик, що загорівся, почав виділяти високотоксичний дим, який містить смертельно небезпечну синильну кислоту.Нагадаємо, що відповідно до п. 4.3.11 Правил пожежної безпеки в Україні суворо забороняється застосовувати на шляхах евакуації (крім будівель V ступеня вогнестійкості) горючі матеріали для облицювання стін і стель, а також сходів та сходових площадок. Оздоблювання стін дешевим пластиком і утеплення пінопластом — це взагалі типовий випадок на більше ніж 70 % об’єктів з масовим перебуванням людей. Всім хочеться, щоб було гарно і дешево. На жаль, технології використання таких матеріалів порушуються усюди — і в дитячих садках, і в школах, і в лікарнях, проте про отруйний дим від палаючого пластику мало хто замислюється. 

 
         Переплановуй безпечно!
 Досить часто під час перевірок зустрічаються порушення, пов’язані з улаштуванням шляхів евакуації, капітального характеру. Скажімо, будівля колишнього виробничого цеху — сьогодні великий продуктовий маркет, або підвальне приміщення житлового будинку — ресторан. Хочу звернути увагу на те, що під час будівництва об’єктів неабияку увагу приділяють плануванню шляхів евакуації і, відповідно донормативних документів, для кожної категорії існує окремий розрахунок. Наприклад, якщо висота дверей та проходів у підвальному поверсі за нормами ДБН В 1.1.7.-2002 «Захиствід пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» може бути 1,9 м, у випадку влаштування там, скажімо, ресторану, ця висота має бути щонайменше 2 м у просвіті. Відповідно до того ж ДБН, якщо там ресторан, має бути не менше двох розосереджених виходів. Виникає питання: як можна влаштувати 2-й евакуаційний вихід в готовій будівлі та виконати стелю на 10сантиметрів більше? Звісно, теоретично, це можна зробити, проте, як свідчить практика, заощаджуючи кошти, підприємці не квапляться усувати такі недоліки. Чи не набагато краще, безпечніше і дешевше влаштовувати свій бізнес у тих будівлях та приміщеннях, які відповідають нормам та спеціально для цього призначені?Бувають випадки, коли деякі «сміливці» роблять ремонти та перепланування, якими самовільно перекривають шляхи евакуації. Тобто ділять поверх будівлі на відсіки капітальними перегородками, влаштовують додаткові приміщення, тим самим зменшуючи нормативну кількість евакуаційних виходів. Досить часто у сходових клітках об’єктів з масовим перебуванням людей влаштовують приміщення (зазвичай господарські з великою кількістю мотлоху). В такому випадку двері виходу на сходову клітку глухо зачиняються або взагалі закладаються цеглою, в коридорі ставиться перегородка — от і виходить нібито звичайне приміщення.Проте, влаштовуючи його, ніхто не думає, що, можливо, колись виникне надзвичайна ситуація і евакуюватись основним сходовим маршем, яким зазвичай всі користуються, буде небезпечно або навіть смертельно.На фото 6 бачимо ще один «шедевр» будівельників, яким обрізано евакуаційний вихід для понад 150 осіб. Наведені вище порушення є результатом нерозважливості, необізнаності та недбайливості керівників, які повсякденно наражають себе та своїх підлеглих на небезпеку. 
    ВАЖЛИВО ЗНАТИ: 
   Відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні:
· у приміщенні, яке має один евакуаційний вихід, дозволяється одночасне перебування не більше 50 осіб (п. 4.3.3);
·  двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель або приміщень (п. 4.3.4);
· допускається влаштування дверей, які відчиняються всередину приміщення, у випадку одночасного перебування в ньому не більше 15 осіб, а також у санвузлах, з балконів, лоджій, майданчиків зовнішніх евакуаційних сходів (п. 4.3.4);
· при наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються (п. 4.3.4);
· килими, килимові доріжки та інше покриття підлоги у приміщеннях з масовим перебуванням людей повинні надійно кріпитися до підлоги і бути помірно небезпечними щодо токсичності продуктів горіння, мати помірну димоутворювальну здатність та відповідати групам поширення полум’я (п. 4.3.5). 
   Вигідно й зручно — не значить безпечно! 
Банкомати, кавові автомати та автомати поповнення рахунку — це ще одна «сучасна проблема» на шляхах евакуації. Власники будівель, бажаючи привернути увагу клієнтів, встановлюють їх біля входів (виходів) з будівель, у холах і вестибюлях. На фото 7 видно крайнощі, коли такий автомат встановлено прямо перед дверима евакуаційного виходу. Боротися з такими недоліками інспекторам Держтехногенбезпеки дуже важко, оскільки під час перевірки, власники з повним розумінням ситуації прибирають їх, проте за декілька днів вони знову з’являються на тих самих місцях. Нині понад 80 % банкоматів та інших подібних автоматів для швидкого обслуговування населення встановлено з порушеннями Правил пожежної безпеки в Україні.За всі згадані вище та інші порушення норм та правил пожежної безпеки, які можуть бути перешкодою для вільної евакуації людей під час пожежі та іншої надзвичайної ситуації техногенного характеру, органи Держтехногенбезпеки мають право винести постанову про призупинення експлуатації таких приміщень або всієї будівлі, а керівників таких підприємств притягти до адміністративної відповідальності відповідно до чинного законодавства України.

 
 Федор О.Т., завідувач  методичним кабінетом
Категорія: Пам'ятки для підприємств, організацій, установ | Додав: Настя25 (2013-02-06)
Переглядів: 6064 | Рейтинг: 0.0/0